Jičín

Jičín • město pohádky, 11.-16. září 2007

Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách

Program

Já jsem muzikant a přicházím k vám…, Úterý 11. 9.

Dne 11.září 2007 v 16:00 bude festival zahájen velkým průvodem pohádkových bytostí.

10:00-17:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - otevření 6. ročníku prodejní knižní výstavy (zámek - obřadní síň)
14:30Pohádková pošta s překvapením (městský úřad - Žižkovo náměstí)
15:30Řazení průvodu
16:00Tradiční pohádkový průvod v maskách
16:30Zahájení festivalu s Jiřím Lábusem, patronem hlavního města pohádky (Valdštejn.nám. – pódium)
Střiženo na míru - předvádí SSVŠ, Písek
Já jsem muzikant - ZUŠ Jičín a Smíšený pěvecký sbor Smetana
Komedianti na chůdách - divadlo Komedianti na káře
17:45Folklór z Rocas do Vouga, Portugalsko (Valdštejn.nám. - pódium)
19:30RUTH - balet v provedení souboru Ballet Magnificat z USA (Masarykovo div. - velký sál, 150 Kč)
20:00Jičínský štěk - projekce tvorby studentů Filmové školy Zlín (Valdštejn.nám. – pódium)
21:00Metro - hudební skupina, Jičín (Valdštejn.nám. – pódium)

A já pořád kdo to tluče…, Středa 12. 9.

Středověké tržiště a řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel (Valdštejnovo náměstí)
Hračkářský trh (Na Rynečku)
Říše loutek (zámek - Porotní sál)

8:30-16:00Tvůrčí dílny
8:30; 9:30; 10:30Byl jednou jeden…aneb o Budulínkovi, Perníkové chaloupce a Červené Karkulce - soukromé loutkové divadlo POLI, Hr. Králové (LD Srdíčko, 10,- Kč)
8:15Večerníčky O Rumcajsovi (Biograf Český ráj)
8:30Rumcajs - Divadlo Polárka, Brno (Masarykovo div. - velký sál, 30 Kč)
8:30-16:00Jarmark s Komedianty na káře (Na Rynečku)
9:00-17:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - 6. ročník prodejní knižní výstavy zámek - obřadní síň
9:00-16:00Malování s pojišťovnou Kooperativa (Valdštejnovo náměstí)
9:00Rytířské povídání o princi Bajajovi - divadlo Komedianti na káře (Na Rynečku)
9:00Advokát nebo zedník? - beseda o volbě povolání s Davidem Železným, autorem stejnojmenné knihy (pro žáky 9. ročníků) (Lepařovo gymnázium – aula)
9:00; 10:30O Zubejdě solimánské - Boučkovo loutkové divadlo, Jaroměř (zámek - Porotní sál, 10 Kč)
9:30Jak krtek vyráběl kalhotky - Střední škola gastronomie a služeb, Nová Paka (Valdštejn.nám. – pódium)
9:30Kronikáři - Radek Schovánek (Lepařovo gymnázium – aula)
10:00Kristýnčina pavučina - setkání s herečkou Hanou Maciuchovou a vydavatelstvím AudioStory (K-klub)
10:00Mach a Šebestová u Zubejdy, O Šípkové Růžence - Dramatický kroužek Družináček a Koťata, ZŠ, Jaroměř (Valdštejn.nám. – pódium)
10:30Studenti studentům - prezentace studentské tvorby Filmové školy Zlín (Biograf Český ráj)
10:45SJB + Fórum nezletilců - rapový král a děti ze ZŠ, Praha (Valdštejn.nám. – pódium)
11:00Princ Nebojsa - divadlo Komedianti na káře (Na Rynečku)
11:10Trpasličí vesnice - náročný pracovní den - Taneční kroužek Světlušky z Bruntálu (Valdštejn.nám. – pódium)
13:00; 15:00Kdo s koho - kejklířská show divadla Komedianti na káře (Na Rynečku)
14:00Tradadadáda dyjadáda trádadá v Cipískově Řáholečku - veselé odpoledne u rybníku Šibeňák
14:00Volnočasové aktivity jako příprava na budoucí profesi - mezioborové kolokvium (zámek - Porotní sál)
16:00Lucie Seifertová - Český ráj a jeho tajemství - křest knížky (zámek - obřadní síň)
16:00Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Až já budu velká... s pojišťovnou Kooperativa (Valdštejn.nám. – pódium)
17:00Kronikáři - Radek Schovánek (Knihovna Václava Čtvrtka)
17:00Post-it, Defect - rockový koncert (koupaliště Kníže, 80,- Kč)
17:00Hajajovské vyprávění o Rumcajsovi (farská zahrada)
18:00Pohádky u kašny - autorské čtení členů Literárního spolku při Knihovně Václava Čtvrtka (zámek - velké nádvoří)
19:00Koncert Boni pueri - pěvecký chlapecký sbor, Hradec Králové (kostel sv. Jakuba, 150,- Kč)
20:00Pilgrim Pimple - hudební skupina,Praha (Valdštejn.nám. – pódium)
20:00Gympl - předpremiéra filmu Tomáše Vorla (Biograf Český ráj, 85,-) Kč

Kalamajka mik mik mik, oženil se kominík…, Čtvrtek 13. 9.

Středověké tržiště a řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel (Valdštejnovo nám.)
Hračkářský trh (Na Rynečku)
Říše loutek (zámek - Porotní sál)

8:30-16:00Tvůrčí dílny
8:30; 9:30; 11:00Kašpárek na Skalním hradě - Boučkovo loutkové divadlo, Jaroměř (LD Srdíčko, 10,- Kč)
8:30-16:00Jarmark s Komedianty na káře (Na Rynečku)
9:00-17:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - 6. ročník prodejní knižní výstavy (zámek - obřadní síň)
9:00Rytířské povídání o princi Bajajovi - divadlo Komedianti na káře (Na Rynečku)
10:00; 14:00Blaničtí rytíři - Divadlo v pytli, Hrob u Teplic (zámecký park)
10:00Písmenka na polštář - divadlo Tramtárie, Olomouc (K-klub, 25,- Kč)
10:20Příjezd Pohádkového parního expresu z Prahy - odjezd z Jičína v 16:30 (nádraží ČD)
10:30O skřítku Stulíkovi - ZŠ, Kopidlno (zámek - velké nádvoří)
11:00Bavíme se s Českým rozhlasem (Valdštejn.nám. – pódium)
11:00Princ Nebojsa - divadlo Komedianti na káře (Na Rynečku)
11:00Řemeslo má zlaté dno - soutěžní galašou, moderují Tereza Krásenská a Michal Malátný (Masarykovo div. - velký sál)
14:00-16:00Pomalu, jinak, ale s Vámi - tvořivé a hravé odpoledne s o.s. APROPO (Knihovna Václava Čtvrtka)
15:00Kdo s koho - kejklířská show divadla Komedianti na káře (Na Rynečku)
16:30Studenti studentům - prezentace studentské tvorby Filmové školy Zlín (Biograf Český ráj)
17:00Hajajovské vyprávění o Rumcajsovi (farská zahrada)
18:00Pohádky u kašny - autorské čtení členů Literárního spolku při Knihovně Václava Čtvrtka (zámek - velké nádvoří)
18:00Devatero řemesel - Fidle a soubor Špalíček, ZUŠ, Lomnice nad Popelkou (zámek - Porotní sál)
19:00Český rozhlas 2 - Praha živě vysílá pořad Domino (Valdštejn.nám. – pódium)
19:30Koncert Hany Hegerové (Masarykovo div. - velký sál 380,- Kč, 300,- Kč, 240,- Kč)
20:00Vaťák - Kabát revival (Valdštejn.nám. – pódium)

Když jsem já sloužil…, Pátek 14. 9.

Středověké tržiště a řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel (Valdštejnovo nám.)
Hračkářský trh (Na Rynečku)
Říše loutek (zámek - Porotní sál)

8:15O kominickém učni a dceři cukráře - premiéra filmu (Biograf Český ráj)
8:30-16:00Tvůrčí dílny
8:30; 9:30; 10:30Loutkové divadlo - představení LS Srdíčko, Jičín (LD Srdíčko, 10,- Kč)
8:30O princezně Esemesce I. - divadlo Tramtárie, Olomouc (Masarykovo div. - velký sál, 30,- Kč)
9:00; 15:00Folklór z Rocas do Vouga, Portugalsko (Valdštejn.nám. – pódium)
9:00O kohoutkovi a slepičce - Malé divadélko, Praha (zámek - Porotní sál, 10,- Kč)
9:00; 15:00Paní Láry Fáry - SPgŠ, Most (zámek - velké nádvoří)
9:00-17:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - 6. ročník prodejní knižní výstavy (zámek - obřadní síň)
9:30; 11:30Tancem letem světem aneb taneční zeměpis - režie a choreografie Ivana Hessová (zámek - arkádové nádvoří)
9:45Když jsem já sloužil - ZUŠ, Jaroměř (zámek - velké nádvoří)
10:00Vánoční příběh - premiéra (pro II. stupeň ZŠ) (Biograf Český ráj)
10:00Jů a Hele, Jaroslav Uhlíř a Martin Dejdar v pořadu České televize (Valdštejn.nám. – pódium)
13:00Vyhlášení výsledků literární soutěže festivalu Jičín - město pohádky a Národního kola literární soutěže Safer internet - host Jana Koubková (Knihovna Václava Čtvrtka)
13:00; 15:30Hvězdičko, neplakej - SPgŠ, Most (zámek - velké nádvoří)
16:00Tancem letem světem aneb taneční zeměpis - režie a choreografie Ivana Hessová (Valdštejn.nám.- pódium)
16:00Dětská mše (kostel sv. Ignáce)
17:00Vlasta Redl (zámek - velké nádvoří, 100,- Kč)
17:00Hajajovské vyprávění o Rumcajsovi (farská zahrada)
18:00Pohádky u kašny - autorské čtení členů Literárního spolku při Knihovně Václava Čtvrtka (zámek - velké nádvoří)
19:30Kumšt - Divadlo Na Jezerce, Praha (Masarykovo div. - velký sál) hrají: Jan Tříska, Jan Kačer, Jan Hrušínský; režie: Jan Hřebejk, vstupné: 280,- Kč, 250,- Kč, 230 Kč
20:00Průvod se světýlky (Valdštejnovo nám.)
20:45Gang-ala-basta - hudební skupina, Praha (Valdštejn.nám. – pódium)
22:00Natalie Kocab & co. - hudební skupina, Praha (Valdštejn.nám. – pódium)

Hrály dudy u Pobudy…, Sobota 15. 9.

SOBOTNÍ RYCUM RYC - uzavření Valdštejnova náměstí v 8:30 hodin
moderují: Jan a Míša Jiterských
vstupné: děti od 6 let do 150 cm 20,-Kč, nad 150 cm a dospělí 130,-Kč

Středověké tržiště a řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel (Valdštejnovo nám.)
Hračkářský trh (Na Rynečku)
Říše loutek (zámek - Porotní sál)

8:30;9:30;10:30Drak - divadlo Kašpárek, Bzenec (LD Srdíčko)
9:00-18:00Barevný den - hry, soutěže a výstavy seznamující s problematikou třídění odpadu (Žižkovo náměstí)
9:30-18:00Tvůrčí dílny
9:00Startujeme - hraje orchestr ZUŠ, Chlumec nad Cidlinou (Valdštejn.nám. – pódium)
9:00-17:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - 6. ročník prodejní knižní výstavy (zámek - obřadní síň)
9:30-18:00Tvůrčí dílny
10:00Časopis Sluníčko slaví 40. narozeniny - Vanda a Standa pro vás připravili skvělou zábavu (Valdštejn.nám. - pódium)
10:00O Červené Karkulce - Malé divadélko, Praha (zámek - velké nádvoří)
10:00 Ekumenické setkání u smírčího kříže (hřbet Veliše)
10:45Hvězdičko, neplakej - SPgŠ, Most (zámek - velké nádvoří)
11:15Folklór z Rocas do Vouga, Portugalsko (Valdštejn.nám. – pódium)
12:30Pojďte s námi do pohádky aneb rozhlasové čarování - ČRo Hradec Králové (Valdštejn.nám. – pódium)
12:50Projížďka parním vlakem do Nymburka a zpět (nádraží ČD)
13:00Paní Láry Fáry - SPgŠ, Most (zámek - velké nádvoří)
13:30Velišský Slavíček - přehlídka finalistů (Valdštejn.nám. – pódium)
14:00Dloušiby - Divadlo Mimotaurus, Praha (zámek - velké nádvoří)
14:30;18:00Camael - hudební sdružení, Brno (Valdštejn.nám. – pódium)
15:00 Posvícení v Hudlicích - Malé divadélko, Praha (zámek - velké nádvoří)
15:00Vyhlášení výsledků celostátní soutěže (Valdštejn.nám. – pódium)
16:00Hrozné příběhy - Divadlo Mimotaurus, Praha (zámek - velké nádvoří)
16:00Kryštof - hudební skupina (Valdštejn.nám. – pódium)
17:30Dražba řemeslných výrobků z dílen (zámek - arkádové nádvoří)
17:30Loutkové varieté - Malé divadélko, Praha (Valdštejn.nám. - před zámkem)
18:00Gulliver v Liliputu - loutková pohádka Pavla Truhláře (zámek - malé nádvoří)
18:30Vysoké ImPnákle - Divadlo Mimotaurus, Praha (Valdštejn.nám. - před zámkem)
19:30Čas můj za to stál - koncert Věry Špinarové s kapelou (Valdštejn.nám. – pódium)
20:30Hromburácení - ohňostroj (Valdštejnovo náměstí)
20:45Přehlídka módního návrháře Josefa Klíra (Valdštejn.nám. – pódium)

Hrajeme, zpíváme, tančíme…

21:00Waves Band - hudební skupina, Sány (Valdštejn.nám. – pódium)
21:00Cimbálová muzika Slovácko mladší - Mikulčice (zámek - velké nádvoří)

Už je to uděláno, už je to hotovo…, Neděle 16. 9.

Veselý spektákl - výlet do Českého ráje s návštěvou Rumcajsovy jeskyně. Odjezd historického parního vlaku z nádraží ČD v Jičíně v 9:50.

Středověké tržiště a řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel (Valdštejnovo náměstí)
Hračkářský trh (Na Rynečku)
Říše loutek (zámek - Porotní sál)

8:30; 9:30; 10:30Bezhlavý rytíř - divadlo Kašpárek, Bzenec (LD Srdíčko)
9:00-15:00Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem - 6. ročník prodejní knižní výstavy (zámek - obřadní síň)
9:30-18:00Tvůrčí dílny
9:30-14:15Tluče bubeníček - vystoupí základní umělecké školy
10:00Jičínský (v)ořech - promítání snímků z jičínských dílen Filmové školy Zlín a udílení cen za nejlepší animace (Biograf Český ráj)
10:30O Červené Karkulce - Malé divadélko, Praha (zámek - velké nádvoří)
13:00Krabičková pohádka - Malé divadélko, Praha (zámek - velké nádvoří)
14:00Aladin - Divadlo Mimotaurus, Praha (zámek - velké nádvoří)
14:15Nebojte se strašidel - s Jů a Hele zakončíme festival (Valdštejn.nám. – pódium)
15:30Vrácení klíčů od města (Valdštejn.nám. – pódium)

Výstavy:

Pojďte s námi do cukrárny - sladká výstava,8:00-17:00 (muzeum)

Ukaž, co umíš - stavebnice, kinetické hračky a interaktivní objekty designéra Svatopluka Krále,8:00-17:00 (zámek – galerie)

Interaktivní expozice - včetně herny a loutkového divadla s možností sehrát divadlo ve vlastní režii nebo dle nabízeného scénáře "Kterak se Eliška v arestu octla aneb horký oučinek" (muzeum)

Pohádkový svět strašidýlek a skřítků Evy Bouchnerové - výstava barevných ilustrací a loutek z knihy Pohádky dědečka Fábulína, v rámci projektu Rosteme s knihou, 1.-27. září (Knihovna Václava Čtvrtka)

Hasiči se představují - výstava současné i historické techniky a ukázky záchranářské činnosti HZS Královéhradeckého kraje, Územní odbor Jičín Požární stanice Jičín, čt,pá 8:00-15:00 (Dělnická ulice)

Galerie dětské a studentské tvorby (zámek - Porotní sál)

Projekt obhajoba pastelky (Valdštejnovo náměstí)

Zlínský pes - výstava Filmové školy, Zlín (Biograf Český ráj)

Jak se žilo v Rumcajsově ševcovně (ulice Pod Koštofránkem)

I umělci jsou řemeslníci (sklepení zámku)

Výstava a prodej výrobků chráněných dílen (Valdštejnovo náměstí)


Tvůrčí dílny cechů řemeslných s možností získat i Vyučný list:

st-pá8:30 - 16:00
so9:30 - 18:00
ne9:30 - 15:00

Tkaní a drhání, tesání z ytongu - Soukromá výtvarná střední škola, Písek (Valdštejnovo náměstí)

Linoryt, tisk, vystřihovánky - Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová, Praha (Valdštejnovo náměstí)

Řemeslníci cechu výtvarného - Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně, Ústí nad Labem (zámek - arkádové nádvoří)

Kresba a modelování z hlíny - Střední průmyslová škola kamenická a sochařská, Hořice v Podkrkonoší (Valdštejnovo nám.)

Pekař, cukrář, krejčí - Střední škola gastronomie a služeb, Nová Paka (Valdštejnovo nám.)

Truhlařina - Integrovaná střední škola, Semily, dílna truhlářů, Jičín (Valdštejnovo nám.)

Malovaná zahrádka do dlaně - Střední zahradnická škola, Kopidlno a Střední odborná škola pedagogická, Nová Paka (zámecký park)

Dělání všechny smutky zahání - hudební dílna, Střední odborná škola pedagogická, Nová Paka, st-pá (zámek - Porotní sál)

Dělání, dělání…aneb pojďme si hrát na řemesla - dramatická dílna, Střední odborná škola pedagogická, Nová Paka, st-pá (zámecký park)

Animace a pixilace - Filmová škola Zlín (Biograf Český ráj)

Sluníčkování - Studentský ateliér AMI, Chrastava (Valdštejnovo nám.)

Řemeslo na zámku - ZUŠ, Jičín, st-pá (zámek - malé nádvoří)

Korálková dílna - Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, čt (Valdštejnovo nám.)

Devatero tvoření pro nejmenší - Mateřské centrum Kapička, Jičín (zámek - velké nádvoří)

Duhové parádění - Helena Stránská (zámecký park)

Dovedeš to? - Petr Heber, so,ne (Valdštejnovo náměstí)

Řemeslné hrátky nejen z odpadů - Sdružení pro ekologickou výchovu (zámecký park)

Tancuj, tancuj - Míša Jiterská a Alena Kocourková, st-pá Žižkovo náměstí

Drak Kalvác - dílna a prodej stejnojmenné knihy autora Františka Řečinského Valdštejnovo náměstí

Cukrářská dílna - 8:00-17:00 (zámek - velké nádvoří)

Ukaž, co umíš - od inspirace k realizaci - 8:00-17:00 (zámek – galerie)

Skládanky s Česílkem - Petr Hlava (Žižkovo náměstí)

Salon Meluzína - kloboučnice Lucie Fraňková (Valdštejnovo nám.)

Barevná geometrie - patchwork - Jiřina Rešová, so,ne (Valdštejnovo nám.)

Loutkářská dílna - Pavel Truhlář, so (zámek - malé nádvoří)

Dřevěná dílna manželů Lhotákových - so (zámek - malé nádvoří)

Alefbet - Baševi, o. s., Jičín, čt a pá 10:00-16.00, so 10:00-13:00 (synagoga)

Dílničky a herna časopisu PASTELKA (Žižkovo náměstí)

12. knihovnická dílna - setkání pracovnic dětských oddělení knihoven z Čech a Moravy, út-čt (Knihovna Václava Čtvrtka)

Řemeslný jarmark - ukázky tradičních řemesel:

paličkování - SVSŠ Písek, vyřezávání holubiček - SUPŠ Praha, sekání do kamene - SPŠK Hořice v P., Kouzelné jablíčko, truhláři - SŠGS Nová Paka, pletení košíků, předení na kolovrátku, práce hrnčíře a kováře, práce uměleckého dřevorubce Josefa Cipryána

Hračkářský trh (Na Rynečku)

Středověké tržiště na (Valdštejnově náměstí)

Hry a soutěže:

Kostkoviště, pískoviště, kuličníky, kuželky, káča, pago, chůdy, Bublinárium (Rumcajsova ševcovna), Hádankářské království (Valdštejnovo nám.), Říše loutek (zámek - Porotní sál)

Změna programu vyhrazena!
Není-li uvedeno vstupné, je pořad zdarma!

Víte že…

Víte, že unikátní skalní útvar Pravčická brána zdobí „Sokolí hnízdo“? Tento výletní zámeček je dnes jednou z mnoha restaurací, v nichž se můžete občerstvit na cestě Českým Švýcarskem.