Jičín

Prachovské skály

Asi nejznámější částí Českého ráje jsou Prachovské skály. Leží severozápadně od Jičína. Skalní město vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. Sloužilo jako útočiště lidem v době kamenné i ve středověku. Nachází se tu pozůstatky středověkého hradu Pařez a velké množství vyhlídek. Z lesa vystupují obří pískovcové skály, mezi kterými vedou úzké cestičky a strmé schůdky. Prachovské skály byly vyhlášeny státní přírodní rezervací již v roce 1933. Mají také nejstarší lezeckou historii v zemi. Střed tvoří romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi kterými jsou hluboké a těsné rokle.

Hustá síť turistických značek vás provede roklemi, stržemi, úžlabinami, po vršcích pískovcových skal s vyhlídkami a kouzelnými zákoutími. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka prof. Hekena či Císařská chodba. V horkých letních dnech se unavení turisté mohou osvěžit v přírodním koupališti U Pelíška, pojmenovaném po duchu těchto skal.

Vstupné:

dospělí60,- Kč
snížené vstupné*30,- Kč
poplatek za psa 10,- Kč

*děti, studenti, senioři, invalidé, členové ČSOP(Českého svazu ochránců přírody), členové KČT (Klubu českých turistů)

Parkovné:

osobní automobil 60,- Kč
autobus 200,- Kč
karavan 100,-Kč
motocykl 30,- Kč

Kontakt:

J. M. Schlik, s.r.o.
Vokšice 1 - zámek
506 01 Jičín

IČO:
DIČ:
28830822
CZ28830822
Ing. Vladimír Tekverk
mobil:
tel./fax:
+420 777 901 211
+420 493 534 763
e-mail: j.m.schlik@seznam.cz

Doprava:

Do Prachovských skal se dostanete buď po turisticky značených stezkách. Autem z Jičína směr Holín, Prachov a odtud k Turistické chatě. Parkování je u Turistické chaty, nebo v obci Prachov, v turistické sezoně jsou však často problémy s parkováním. Doporučuje se však auto nechat v Jičíně a odtud se vydat pěšky nebo autobusem.

zdroj supermapy.cz

Víte že…

Víte, že řeka Berounka může dost dobře posloužit začínajícím vodákům? Podél jejího toku se nachází řada přírodních útvarů a rezervací, ale i historických památek.